5 Madde İle Ses Dublaj

Dublaj teknolojisi sık sık tercih edilen seçeneklerden biridir. Son yıllarda her şeyin evrenselleşme talebine bağlı olarak oldukça fazla kullanılmaktadır. Oluşturulan çeşitli kategorilerdeki eserler dublaj ve seslendirme teknolojisi kullanılarak dünyaya yayılmaktadır. Böylece hangi dil olursa olsun herkes film, dizi, reklam filmi, belgesel, çizgi film, müzikal gibi oluşturulan eserlere kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Stüdyo ortamlarında gerçekleştirilen bu dublaj işlemlerini ses sanatçıları gerçekleştirmektedir.

Ses sanatçılarının bu işlemi gerçekleştirebilmesi için de belli başlı özelliklere sahip olması gerekir, farklı eğitimleri alması da şarttır. Çalışma alanları ise oldukça geniştir. Özel sektörlerde çalışma imkanı olabileceği gibi devlet kurum ve kuruluşlarında da çalışma şansına sahip olabilmektedir. Ancak devlet kuruluşlarında çalışmak için KPSS’ye girme şartı bulunmaktadır. Aksi takdirde devlet kurumlarında çalışmak mümkün olmamaktadır. Ve en önemlisi kişiler yeteneklerine göre seslendirme ya da dublaj sanatçısı olabilir. Kitap seslendirmesi yapabileceği gibi dizi, film dublajlarında da görev alabilir.

5 Madde de Dublaj Nasıl Gerçekleştirilir?

Dublaj oldukça ciddiyet ve disiplin isteyen bir iştir. İşlemi yapacak olan ses sanatçısına fazla görev düşmektedir. Ayrıca stüdyo ortamının da profesyonel şekilde hazırlanmış olması gerekir. 5 Madde ile ses dublaj işlemleri kaliteli şekilde gerçekleştirilebilir.

İlk olarak sanatçının mutlaka seslendireceği eseri ya da videoyu önceden izlemesi gerekmektedir. Videonun anadilinde karakterin nasıl tepkiler verdiğini, ses tonunda ne gibi değişimler olduğunu, vurgu ve tonlamasını duygu geçişlerine nasıl uyarladığını sindirmesi gerekir. İkinci olarak ise karakter hakkında araştırma yapmalıdır. Kendini karakter yerine koyması gerektiği için duygularını iyi bilmesi gerekmektedir.

Üçüncüsü ise ses sanatçısının kendi kendine vurgu ve tonlamaları çalışması gerekir. Böylece kayıtta zorlanmadan dublajı gerçekleştirebilir. Dördüncü olarak ise metni bütün bir şekilde ezberlemiş ve çalışmış olmalıdır. En sonuncu yani beşinci adım ise dublaj yapılacak olan eseri izleyerek sesinin kaydedilmesi gerekir. Daha gerçekçi bir çalışma olur.

5 Madde ile Ses Dublaj

 

Ses ve Dublaj Sanatçısı Tam Donanımlı Olmalıdır

Ses ve dublaj sanatçılığı kolay gibi görülse bile bünyesinde çok fazla zorluk barındıran bir meslektir. Bu nedenle sanatçıların tam donanımlı olması şarttır. Öncelikle sanatçısının diksiyon ve ses yönetimi konusunda verilen bir programa katılmış olması ya da üniversitelerin Tiyatro bölümünden mezun olmuş olması gerekir. Yani öncesinde eğitim almış olması şarttır. Ayrıca dublaj ve seslendirme sanatçılarının bazı özelliklere sahip olması gerekir.

Oyunculuk alanında belli başlı bilgilere sahip olmak şarttır. Çünkü dublaj esnasında role bürünmek daha gerçekçi bir seslendirmeyi ortaya çıkarabilir. Ses tonunu çeşitli şekilde yönlendirmek yani birden fazla ses tonuna sahip olmak da önemli bir faktördür. Duygu geçişlerinde sesi kolay şekilde kullanmak gerekir. Ses sanatçısının dublaj yapabilmesi için en az bir dili anadili gibi bilmesi, akıcı konuşması gerekir. Bu faktör kesinlikle şarttır. Oldukça çalışkan ve disiplinli olmak da en önemli beklentidir. Çünkü sürekli ve zaman kaybı olmadan çalışmak gerekebilir.

Her Sektörde Seslendirme ve Dublaj Hizmetlerini Veriyoruz

Teknolojiye, güncel yaşama ayak uydurmak ve evrenselleşmek adına ortaya çıkan tüm eserlerin dünyaya yayılması gerekir. Bizler de bu duruma destek olmak için 56 farklı dilde dublaj ve seslendirme hizmeti veriyoruz. Bu diller arasında İspanyolca, İtalyanca, İngilizce, Çince, Japonca, Arapça, Fransızca, Boşnakça, Bulgarca, Çekçe, Ermenice yer almaktadır. Seslendirme ve dublaj sanatçılarımız bu dilleri anadili gibi konuşmakta, akıcılıkta ve aksanda herhangi bir sorun söz konusu olmamaktadır. Seslendirme sanatçıları ve sesleri de oldukça kusursuzdur. Tonu, ses efekti, imaj ve duruş konusunda da bir sorun olmamaktadır.

Bir yorum yaz