Dublaj Sanatçıları Ne İş Yapar?

Dizilerde, filmlerde, çizgi film ya da dizilerde, radyolarda duyulan birtakım sesler dublaj olabilmektedir. Stüdyo ortamında oluşturulan bu dublajları yapan kişiler ise dublaj ya da seslendirme sanatçısı olarak adlandırılır. Özellikle yabancı dizi ya da filmlerin Türkçe’ye çevrilmesinde dublaj sanatçıları büyük rol oynamaktadır. Görüntüye uyumlu şekilde seslendirme yapmak, ortamdaki duyguyu yansıtmak oldukça zordur ve dublaj sanatçıları bu işlemleri almış oldukları eğitimler ile sağlamaktadır. Belli başlı eğitimlerin yanı sıra doğuştan gelen ses yeteneklerine sahip olmak da gerekebilir.

Dublaj sanatçıları ne iş yapar, hangi alanlarda çalışır oldukça merak edilir. Özel alanlarda çalışma imkanı olduğu gibi kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışma şansı söz konusu olabilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak olan kişilerin eğitimli olmasının yanı sıra Kamu Personel Seçme Sınavından yeterli puan almış olması gerekir. Yani çeşitli çalışma alanları bulunmaktadır.

Dublaj Sanatçılarının Sahip Oldukları Özellikler

Çeşitli dillerdeki dizileri, filmleri, videoları seslendiren ve dublaj yapılmasına yardımcı olan sanatçıların sahip olduğu birtakım özellikler ile görevler bulunmaktadır. Dublaj ve seslendirme işlemlerini yapabilmek için öncelikle bu sanatçıların seslerini korumaları gerekir. Yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeli, hasta olmamalı, günlük ses egzersizleri yapmalı, yüksek sağlık kategorisinde bulunmalıdır. Ayrıca sahip olması beklenen nitelikler arasında ilk olarak disiplinli ve çalışkan olunması gelmektedir.

Ardından kişinin en az bir yabancı dili oldukça akıcı şekilde konuşması gerekir. İletişim becerileri de yüksek olmalıdır ve sosyal özellikleri bulunmalıdır. En önemlisi ise birden fazla ses tonuna sahip olması gerektiğidir. Böylece istediği ses tonuna kolaylıkla girer, verilmesi gereken duygunun izleyiciye aktarılması sağlanır. Oyunculuk konusunda da bilgi sahibi olması önemlidir. Böylece birçok dilde ve her kategoride seslendirme gerçekleştirilebilir.

Dublaj Sanatçıları Ne İş Yapar?

 

Dublaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle dublaj yapacak olan sanatçıların belli başlı eğitimlerden geçmesi gerekmektedir. Dört yıllık Tiyatro bölümünden mezun olmuş kişiler olabilir, sesi etkili kullanma ve diksiyon programlarına katılmış kişiler olabilir. Yeterli özelliklerle eğitimlerini birleştiren kişiler 5 madde ile ses dublaj işlemini sorunsuz şekilde yerine getirebilir. İlk olarak dublajı yapılacak olan filmi ya da diziyi önceden izlemek gerekir. Oyuncunun vurgu ve tonlamaları, diksiyonu tam anlamı ile öğrenilmelidir. Ne gibi tepkiler verdiğini, hangi duyguda sesini nasıl kullandığını bilmesi gerekir.

Seslendireceği karakter hakkında yeterli bilgiyi öğrenmeli ve kendini onun yerine koymalıdır. Bu bilgileri öğrendikten sonra kendi kendine defalarca prova yapmalı, tonlamalara ve vurgulara iyi çalışmalıdır. Ardından video ile paralel şekilde seslendirmeyi gerçekleştirmelidir. Ve bu dublaj esnasında sanatçının kendini tamamen o karakterin yerine koyuyor olması daha kaliteli bir işin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Profesyonel Dublaj Hizmetleri Veriyoruz

Çeşitli reklam filmi, belgesel, tiyatro, müzikal, video, dizi, film dublajı gerçekleştirmek isteyen herkes sunmuş olduğumuz profesyonel hizmetten yararlanabilir. Dublaj ve seslendirme firması olarak uzun zamandır kaliteli bir hizmet vermekteyiz. Birçok profesyonel çalışmaya imza atarak vermiş olduğumuz hizmeti kanıtlamaktayız.

Bir yorum yaz